T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
 

E-DERGİ 37.SAYI 
 Bulunduğunuz Yer: Haberler  >>   Tüm Haberler

 Frig Vadileri Dağ Bisikleti Turizm Kupası Yarışı Tamamlandı.
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Frig Vadilerinin tanıtılması amacıyla, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği(FRİGKÜM) tarafından 16-17 Haziran 2012 tarihlerinde “Frig Vadileri Dağ Bisikleti Turizm Kupası Yarışı” için ilimize gelen sporcular kamp kurdu.

Frig Vadilerinin tanıtılması amacıyla, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği(FRİGKÜM) tarafından 16-17 Haziran 2012 tarihlerinde yapılacak olan “Frig Vadileri Dağ Bisikleti Turizm Kupası Yarışı” için çeşitli illerden gelen sporcular 16 Haziran 2012 Cumartesi günü ilimize gelerek Ovacık Köyü İnlice mahallesinde kamp kurdular.

16 Haziran 2012 Cumartesi günü Ovacık köyü İnlice Mahallesine gelerek kamp kuran sporcular saat 17.00 ve 17.30 arası kayıtlarını yaptırarak teknik Toplantıya katıldılar.

Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar valiliklerince oluşturulan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin (FRİGKÜM), Frig Vadilerinin tanıtılması amacıyla düzenlediği 'Frig Vadileri Dağ Bisikleti Turizm Kupası Yarışı', Kütahya'nın Ovacık köyü İnlice Mahallesi'nde yapılan törenle başladı.

Yarış stardında bütün babaların Babalar gününü kutlayarak sözlerine başlayan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; “Üç ilin ortak olduğu Birliğin yapmış olduğu güzel organizasyonda Kütahya’dan başlayan bu güzel etkinliği düzenlediler. Ben emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hedefimiz ve planladığımız Frig vadilerini Ülkemizi, Avrupa’ya ve Dünyaya duyurmak ve bunları bir destinasyon olarak tüm Dünyada turizm ile ilgili tanıtımın olmasını arzu ediyoruz. Hakikaten 7 bin yıllık bir tarihin eserlerini mağaralarını diğer illerimizde de ayakta olan bu eserleri ancak bu şekilde gezerek görülebilir. Biz bisiklet yarışını da bunu hem tabiatla iç içe olmasını arzu ediyoruz.” dedi. 

Eskişehir Valisi ve Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birlik başkanı Kadir Koçdemir, Kütahya merkeze 45 kilometre uzaklığındaki köyde gerçekleştirilen törende, organizasyonda emeği geçenler ve sporculara teşekkür etti.

Doğanın çok güzel olduğu bu dönemde tabiatla iç içe olmanın en güzel yolunun bisikletle gezinti yapmak olduğunu belirten Koçdemir, 'Bu organizasyonun kazasız, belasız, sağlıklı bir şekilde bitmesini diliyorum' dedi.

Daha sonra, bisiklet sporcularına özel giysileri giyen Koçdemir ve Çiftçi, bir süre bisikletle yol aldıktan sonra yarışı başlattı.

Çeşitli illerden yaklaşık 100 bisiklet binicisinin katıldığı Frig Vadisi'nin canlandırılması ve turizme kazandırılması amacıyla Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar illerini kapsayan, Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği'nin (FRİGKÜM) Frig Vadilerinin tanıtılması amacıyla 16-17 Haziran 2012 tarihleri arasında düzenlediği “Frig Vadileri Dağ Bisikleti Turizm Kupası Yarışı” tamamlandı.

Yarışma amacının Frig Vadileri’nin güzelliklerini tanıtmak olduğunu ifade eden Vali Dr. Kadir Koçdemir  “Doğanın çok güzel olduğu bu dönemde tabiatla iç içe olmanın en güzel yolu bisikletle gezinti yapmaktır. Bu organizasyonun kazasız, belasız, sağlıklı bir şekilde bitmesini diliyorum” dedi.

Muhteşem doğal güzelliklerin yer aldığı ve FRİGKÜM tarafından turizme kazandırılan Frig Vadileri'ndeki bu organizasyonun önemli olduğunu ifade eden Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, “Uluslararası destinasyon fuarları düzenlenen bugünlerde Frig Vadileri'ni tanıtmayı amaçladık.

Umarım bu organizasyonda beklediğimiz tanıtım gerçekleşir” diye konuştu.

Daha sonra, bisiklet sporcularına özel giysileri giyen Vali Kenan Çiftçi ve Vali Dr. Kadir  Koçdemir bir süre bisikletle yol aldıktan sonra yarışa 10.30’da Kütahya Ovacık İnlice Mahallesinden start verildi.

Çeşitli illerden 73 erkek ve 15 bayan bisiklet binicisinin katıldığı yarış, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illeri sınırlarında kalan Alanlı Mahallesi, Döğer beldesi, Bayramaliler, Demirli, Yılantaş, Köhnüş Vadisi, Ayazini Metropol, Avdalar Kalesi, Peri Bacaları, Gökbahçe, Kümbet, Oynaş, Yapıldak güzergahını  takip ederek, Eskişehir Yazılıkaya'da 16.00’da  sona erdi.

Eskişehir-Han ilçesine bağlı Yazılıkaya köyünde düzenlenen ödül töreninde, kızlar kategorisinde Esra Kürkçü birinciliği, Eda Konuk ikinciliği, Elif Aybak üçüncülüğü, erkekler kategorisinde Sina Solouksaran birinciliği, Gökhan Uzuntaş ikinciliği, Kamil Akalp ise üçüncülüğü elde etti.
Yarışmada dereceye giren sporculara sırasıyla 4000 TL, 2500 TL ve 1500 TL ve en genç sporcu Berkay Cimrelli (18) ve en yaşlı sporcu Bülent Ütin’e (63) de 1000 TL ödül verildi. Yarışmada ayrıca, 17 yaşındaki Alperen Kır teşvik ödülüne layık görüldü.

Ödül törenine Afyonkarahisar Vali Vekili Ahmet Ertürk, Eskişehir Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Çifteler Kaymakamı  Aytekin Yılmaz, Han Belediye Başkanı Mustafa Pekak, Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş, Kütahya İl Genel Meclis Başkanı Seyit Ömer Durmuş, Eskişehir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yusuf Balcı ve Kütahya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Dr.Müh.Salih Akkaya’da katıldı.

/142/4652  /142/4652_3  /142/4652_7  /142/4653  /142/4653_2  /142/4653_3  /142/4653_4  /142/4653_6  /142/4654_2  /142/4654_3  


Bu içerik toplam 340.885 kez gösterildi, Site toplam 1.009.037 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 22 kişi geziyor.
Yenidoğan Mah. Dumlupınar Bulv. No:111 KÜTAHYA
Telefon:+90 274 271 34 82 -83-84, Faks: +90 274 271 34 80, E-posta: iletisim@kutahyaozid.gov.tr